Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 14477564



*

nr 1447 7564


Arvid Fougstedt

(1888-1949), Sverige


Arvid Fougstedt (1888-1949), Sweden. 1941 "Modigliani & Picasso". Image dimensions: 16x10, outer dimensions including frame: 40x26,


ETCHING, 1941 "Modigliani & Picasso". Bildmått: 16x10, yttermått inklusive ram: 40x26 cm. Signerad


Arvid Fougstedt, Swedish painter, and sculptor, born 1888, dead 1949.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

800

Sold:

SEK 1000

Auction date:

Monday February 7 2022
at 18:25:13


  • Bid history
Time Bidder Bid
7/2 17:18:47 1      500 kr
7/2 18:11:48 2      700 kr
7/2 18:18:36 3      Vinnande bud
7/2 18:20:13 2      900 kr
7/2 18:20:13 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Arvid Fougstedt

Arvid Fougstedt, Swedish painter, and sculptor, born 1888, dead 1949.

Read more about Arvid Fougstedt
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: arvid fougstedt etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 19:28
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 19:33
  • 6053 ETCHING
    Pål Svensson. Signed, numbered 22/40. Sheet: 52x39..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 20:19




Ladda ner broschyr